Dziś jest:

Jesteś tutaj: Aktualności > Odnowa wsi Sienno po wielkopolsku!

Aktualności

Odnowa wsi Sienno po wielkopolsku!

2011-01-19

35 tyś. zł, to kwota, jaką otrzymało Stowarzyszenie Europejskiego Dziedzictwa Kulturowego w Siennie na realizację dwóch projektów „Na ścieżkach Przygody z Przyrodą” oraz „Świeci się w świetlicy” zgłoszonych do konkursu „Pięknieje Wielkopolska Wieś” ogłoszonego w ramach Programu WIELKOPOLSKA ODNOWA WSI.

Wartość całkowita zadań, to kwota ponad 40 tyś. zł W piątkowe popołudnie w sienneńskiej świetlicy odbyło się spotkanie integracyjne w którym wzięła udział Dyrektor Departamentu PROW Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu Pani Emilia Dunal. Dorośli mieszkańcy wraz ze szkolną grupą teatralną Łapu-Capu wystawili zabawne widowisko, które było świetnym wprowadzeniem do owocnej dyskusji nad wizją rozwoju naszych małych ojczyzn. W imieniu członków Stowarzyszenia oraz własnym serdecznie dziękuję wszystkim zaangażowanym w organizację i przebieg całości zadania. Przybyłym na spotkanie liderom i animatorom życzę wielu wspaniałych pomysłów i sukcesów w ich realizacji, a Gościom Honorowym deklaruję, że nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa!  

                                                             Małgorzata Jazgar


 

więcej zdjęć w GaleriiNA ŚCIEŻKACH PRZYGODY Z PRZYRODĄ

 

Założenia i rezultaty

 

Głównym celem jest pokoleniowa integracja lokalnej społeczności wiejskiej na rzecz podniesienia atrakcyjności „wspólnego miejsca” – pieszo-rowerowej ścieżki edukacyjnej w pobliskim lesie. Bezpośrednimi adresatami zadania są: grupa młodzieży, miłośników przyrody zrzeszonych w Kole Odkrywców Przygody z Przyroda, dorośli mieszkańcy okolicznych wsi oraz wszyscy potencjalni goście naszej ścieżki edukacyjnej, których zainspirujemy swoim przykładem do pochylenia się nad walorami i bogactwem przyrodniczo-kulturowym ich miejscowości, wzbudzimy potrzebę obserwacji natury, spacerów rodzinnych czy poprawy tężyzny fizycznej. Cel ten zrealizowany został poprzez:

 

a) Przeprowadzenie spotkania informacyjnego dotyczącego programu „Wielkopolska odnowa wsi” z udziałem członków Stowarzyszenia, zainteresowanych mieszkańców oraz przedstawicieli ościennych Rad Sołeckich

 

b) Podniesienie atrakcyjności pieszo-rowerowej ścieżki edukacyjnej poprzez wyposażenie jej za kwotę 15.000 zł w sprzęt badawczy (mikroskopy, lornetki i lunety ornitologiczne, kompasy, aparat cyfrowy,

 

c) Założenie w świetlicy wiejskiej Koła Odkrywców Przygody z Przyrodą, wspólnie z młodzieżą opracowanie programu działalności, nawiązanie współpracy ze Stowarzyszeniem Społecznym KANIA z  Mieściska w celu przeprowadzenia cyklu zajęć terenowych z dziećmi przez pasjonatów obserwacji przyrodniczych

 

d) Opracowanie projektu gry terenowej z wykorzystaniem pomysłów pokonkursowych, który zapewni trwałość programu „Na ścieżkach Przygody z Przyrodą”

 

e) aktywizacja i integracja młodzieży wiejskiej  wyłonienie spośród młodzieży liderów, którzy przejmą z czasem koordynowanie zadań Koła Odkrywców. Inicjatorem i motorem napędowym Koła ma być młodzież.

 

f) Promocja zdrowego stylu życia poprzez podniesienie aktywności i sprawności fizycznej  Zachęcanie do rodzinnych spacerów, obcowania z naturą

 

g) Integracja międzypokoleniowa lokalnej społeczności, budowanie więzi społecznych, poczucia odpowiedzialności za dobro publiczne, krzewienie idei programu Wielkopolskiej Odnowy Wsi

 


ŚWIECI SIĘ W ŚWIETLICY

 

Założenia i rezultaty

 

a) Promocja programu „Wielkopolska odnowa wsi” wobec społeczności lokalnej i zaproszonych Gości podczas spotkania integracyjnego

 

b) przygotowanie spektaklu z udziałem dorosłych mieszkańców Sienna i okolicznych wsi

 

c) pobudzanie potencjału mieszkańców w obszarze animacji teatralnej, integracja międzypokoleniowa mieszkańców wsi, budowanie więzi, pozytywnych relacji, umiejętności komunikacji niewerbalnej

 

d) dostarczenie przeżyć estetycznych podczas wspólnego wyjazdu do teatru

 

e) poszerzenie oferty działalności świetlicy wiejskiej

 

f) wyposażenie świetlicy wiejskiej za kwotę 20 tyś zł w niezbędne akcesoria teatralne: profesjonalny sprzęt nagłaśniający, oświetlenie, kurtynę, stelaże do upinania dekoracji, sztalugi, materiały plastyczne, itp.

 

 

 

W piątkowe popołudnie w sienneńskiej świetlicy zgromadzili się liderzy i animatorzy życia kulturalnego gminy Wągrowiec reprezentujący Koła Gospodyń Wiejskich, Rady Sołeckie, Stowarzyszenia oraz osoby niezrzeszone. Przybyli też sąsiedzi zza miedzy: KGW w Potrzanowie (gmina Skoki), Stowarzyszenie "Zdrowy Styl" z Gołańczy oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej z Wapna. Gościem Honorowym była Pani Emilia Dunal Dyrektor Departamentu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu wraz z Panią Anną Kurowską, pracownikiem urzędu. Nie zabrakło również Gospodarzy terenu Starosty Michała Piechockiego oraz Wójta Przemysława Majchrzaka. Spotkanie stanowiło jedno z zadań projektów realizowanych przez sienneńskie stowarzyszenie w ramach programu Wielkopolska Odnowa Wsi. Obecni mieli okazję wymienić się doświadczeniem, zaprezentować własny dorobek. Imprezę rozpoczęło widowisko teatralne przygotowane przez amatorską grupę mieszkańców Sienna i okolicznych wsi. Niczym zawodowcy wcielili się ku uciesze zgromadzonych w postaci Heroda, jego małżonki, diabła i reszty trupy. Popis dały też dzieci ze szkolnego teatru Łapu-Capu. Po wystąpieniach Gości impreza przeniosła się do budynku szkoły, gdzie już w nieco swobodniejszym klimacie kontynuowano twórcze rozmowy. Z komentarzy przybyłych wywnioskowaliśmy, że pomysł spotkania integracyjnego liderów i animatorów był trafieniem w dziesiątkę!

 

W przedstawieniu wzięli udział:

 

Herod: Rafał Hewanicki, Herodowa: Magdalena Darul, diabeł Tomasz Lewandowski, Dworzanie: Beata Radkiewicz i Małgorzata Piechowiak, Trzej Królowie: Aneta Pawłowska, Katarzyna Piechowiak i Wioletta Lewandowska, Śmierć: Kamila Januchowska, Gwardia: Małgorzata Czarnolewska i Aleksandra Pilarska, Narrator: Arleta Kotarba oraz doborowa grupa uczniów klas III, IV i VI.

 

Reżyserkami byli:

 

odsłony Na dworze Króla Heroda w wykonaniu dorosłych były Hanna Bejmowicz i Agnieszka Dzierzgowska, odsłony W Betlejem były  Justyna Hancyk oraz Renata Siejak. Akustyk - Maksymilian Dzierzgowski

 


W przygotowanie imprezy zaangażowani byli również nauczyciele i obsługa Szkoły Podstawowej im.ks. Jakuba Wujka w Siennie, niezawodni mieszkańcy Sienna oraz inni członkowie Stowarzyszenia Europejskiego Dziedzictwa Kulturowego w Siennie.

 


W imieniu członków Stowarzyszenia oraz własnym serdecznie dziękuję wszystkim zaangażowanym w organizację i przebieg całości zadania. Przybyłym na spotkanie liderom  i animatorom życzę wielu wspaniałych pomysłów i sukcesów w ich realizacji, a Gościom Honorowym deklaruję, że nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa!


                                                                                       Małgorzata JazgarKomentarze uczestników     

 

Agata Malewska – mieszkanka Runowa:

Uważam, że takie spotkania powinny być organizowane częściej. Część artystyczna wspaniała, zgrane dzieciaki,  zabawne role, a przede wszystkim integracja. Rodzice, rodzicami są dla dzieci, a tutaj mogli się dać poznać jako sąsiad, kolega, zwykły szary człowiek. Do niedawna znający się z widzenia dziś pewnie planują kolejne spotkanie. Mam nadzieję, że będą innych mieszkańców zarażać swoimi pomysłami i otwartością. Gratuluję odwagi i pomysłów. Co do reszty, to niestety nie mogłam uczestniczyć w spotkaniu do końca (bardzo żałuję) ale to co usłyszałam wystarczy by stwierdzić, że ludzie powinni się wspierać, zachęcać i dzielić doświadczeniami. To spotkanie dało taką możliwość. Każdy miał okazję by wypowiedzieć się, opowiedzieć o swojej działalności, swoich planach. Otrzymywali odpowiedzi ekspertów właściwie od ręki. Mam nadzieję, że to nie było ostatnie spotkanie tego typu i zachęcam do organizowania kolejnych, to świetny pomysł. Tym bardziej, że zechciała w nim uczestniczyć Pani Dyrektor która szczerze namawiała do rozwijania działalności na rzecz wsi i ich mieszkańców. Wymieniajmy się doświadczeniami i pomagajmy , przecież działamy w tej samej sprawie. Nieważne skąd jesteśmy, wszyscy działamy dla wspólnego dobra. Wiele można osiągnąć dzięki pracy i ludzi silnej woli .Dziękuję za zaproszenie.

Jacek Grzebyta prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Jeziora Kaliszańskiego

Nasze Stowarzyszenie istnieje od niedawna, powstało dzięki ludziom, którzy chcą dać coś od siebie, dlatego bardzo spodobała mi się inicjatywa spotkania w Siennie. Potraktowałem je jako możliwość ingerencji między organizacjami próbującymi zmienić oblicze naszych wsi  i małych miejscowości. Mieliśmy okazję poznać owoce pracy stowarzyszenia w Siennie (brawo !), wymiany spostrzeżeń i doświadczeń na różnych polach działań innych organizacji Nie widzę innej możliwość, jak współdziałanie między nami, aby w jak najlepszym stopniu wykorzystać szansę pozyskania środków  przeznaczonych na rozwój obszarów wiejskich.

Członkinie KGW w Pawłowie Żońskim: Jadwiga Sulikowska i Władysława Romaniak

Spotkanie integracyjne w sienneńskiej szkole wywarło na nas ogromne wrażenie, repertuar przedstawiony na spotkaniu doskonale zjednoczył aktorów i widzów. Dzięki temu zaproszeniu, mieliśmy okazję dowiedzieć się o ciekawych i potrzebnych dokonaniach Stowarzyszenia Europejskiego Dziedzictwa Kulturowego. Zaproszeni goście nie czuli się  biernymi widzami, ale aktywnie uczestniczyli w spotkaniu. Sądzimy, że mieszkańcy Sienna są dumni iż w swojej wsi, mają ludzi o tak wielkich sercach i umiejętnościach. My, zaproszeni goście dostaliśmy przykład, jak można wiele dobrego zrobić dla swojego otoczenia. Mamy nadzieję, ze znajdą się inni animatorzy, którzy pójdą za przykładem pani dyrektor, a my postaramy się ich wesprzeć! .Copyright © 2007 Gmina.pl. All rights reserved

 

web stats stat24

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce

Zamknij